o salaši

Sme tu pre Vás od 1959...

Pôvodná stavba Salaša Dechtáre sa datuje do roku 1959 a postavilo ho Jednotné roľnícke družstvo Nový Liptov v katastri obce Vyšné Dechtáre. Jozef Herczeg ako predseda JRD Nový Liptov v Malatinách, v regióne s nízkou hodnotou pôdy, chcel zvýšiť zisky a zabezpečiť ľuďom príjem. Keď to nešlo z poľnohospodárstva, vymyslel doplnkové aktivity, ako by si mohli ľudia zamestnaní na družstve privyrobiť. Ženám, ktoré v lete robili na družstve, vymyslel prácu aj cez zimu. Komerčný Dechtársky salaš bol jedným z jeho nápadov a ako prvý ponúkol na menu práve bryndzové halušky. Pri vchode do salaša vítal hostí originálny bača Ján Lako Turek. Takýchto salašov plánoval viac. Choval pri ňom husi a kačky, ktoré sa podávali hosťom. Za jeho podnikateľské aktivity ho nakoniec komunisti zatvorili do väzenia. V apríli roku 1975 sa začalo s napúšťaním priehrady Liptovská Mara. Za obeť jej padlo 13 obcí a 940 rodín prišlo o svoje domovy. Ako ich symbol sa nad priehradou vyníma opustená kostolná veža z 13. storočia. Pôvodný salaš stál v zátopovej zóne a musel byť premiestnený na miesto kde stojí dodnes. V minulom storočí prešla stavba tromi citlivými rekonštrukciami, tak aby sa zachoval typický nádych histórie Salaša Dechtáre aj v dnešnej dobe. Cestou zachovania kúska zverenej histórie sa aj dnes snažíme nebúrať, ale opravovať pôvodné častí stavby a interiéru, zo zachovaním pôvodného historického rázu tejto jedinečnej stavby, ktorá už vyše polstoročia stále ponúka svoje služby.

Salaš od svojho začiatku až doteraz, stále ponúka tradičnú slovenskú kuchyňu a vybrané, krajové liptovské špeciality, ako sú napríklad tradičné bryndzové halušky. Receptz na prípravu ponúkaných pokrmov sa priamo dedili medzi kuchármi a tak ostávajú s menšími obmenami pôvodné, tak ako ich varili naše staré mami. Salaš Dechtáre v roku 1959 ako prvé komerčné zariadenie v republike bolo známe ponukou a predajom špecialít z Liptovských ovčích výrobkov ale hlavne pravými Liptovskými bryndzovými haluškami.

Reštaurácia má kapacitu 130 miest a Dechtárske Nočné Bistro obslúži svojou kapacitou 28 hostí. Tým je zabespečená NONSTOP prevádzka salaša Dechtáre. Súčasťou salaša je aj krytá letná terasa s kapacitou 80 hostí, ktorá je príjemným miestom pre odpočinok motoristov v letných mesiacoch. Z terasy Vás očarí nádherný výhľad na celú vodnú nádrž Liptovská Mara, ktorá je rajom vodných športov a rybárov na Slovensku, ako aj krásny výhľad na panorámu Západných Tatier.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Príďte si k nám vychutnať jedlá tradičnej slovenskej kuchyne servírované ochotným personálom v príjemnom a tichom prostredí s nádherným výhľadom na Liptovskú Maru.